Skip to main content
DistrictCampusDirectory
CAMPUS

Outstanding Graduates

Outstanding Graduates

In 1989, the Outstanding Graduate Program was initiated to honor graduates from Livingston Schools, including those students who came to LISD from Onalaska ISD, who have achieved excellence since graduation from Livingston High School or Dunbar High School. Congratulations to our Outstanding Graduates! Listed are the past recipients of the award.

1989
Howard Daniel, Jr – 1955
James Dewalt – 1953
Erma Chansler Johnson – 1959
Howard N. Martin – 1935
Luther C. “Sandy” Moore – 1924
Ruth Pritchard – 1926
James Marvin Windham – 1935

1990
Dr. Joseph T. Dabney, Jr. – 1940
Edwin Gerlach – 1937
Keith W. May – 1977
Allen Peebles – 1941
Wesley D. Ratcliff – 1959
Veatrice Gipson Williams – 1970

1991
Dr. Phillip M. Campbell – 1958
Robert A. Doolittle – 1937
Orie T. Dinkins, Jr. – 1963
Ivy Fay Hooks – 1958
Andrew J. McIntyre – 1936
John Payton – 1952
Stephen Judson Pritchard – 1965
John H. Ratcliff – 1962
Dr. George R. Smith, Jr. – 1942
Alton C. Sprott – 1922

1992
Alma A. Tolliver Allen – 1956
Donnis Baggett – 1970
Dr. Marilyn Hamilton – 1960
Allen Ross Hightower – 1964
Ethel McCardell – 1920
Mark Moseley – 1966
Ben R. Ogletree, Jr. – 1956
William L. Pridgen – 1937
Max W. Schlotter – 1941
Dr. William E. Watson – 1961

1993
Dr. Thomas J. “T.J.” Kirby – 1933
Ray R. Marsh – 1928
William Henry Matthews – 1936
Billy J. Ratcliff – 1965

1994
Lunell Abercrombie Anderson – 1940
Kirk Patrick Brock – 1924
Lynn Coker – 1953
James M. Parker Jr. – 1937
Dr. Charlene Smith – 1973
Everitt Donald Walker, Sr. – 1939

1995
J.S. Holleman – 1933
Marion O. Johnson – 1960
Lewis C. Lyons – 1964
Dr. Jack Manning – 1940
Ben R. Ogletree, Sr. – 1932
Joy Copeland Reynolds – 1948
Clara Pickens-Wiley – 1965

1996
Elgin Davis – 1963
Michael Eric Gott – 1961
Lee Autrey Phillips – 1963
Betty Pinckard Reinbeck – 1960

1997
Richard Byrd Burks – 1949
Larry Eleby – 1970
Loretta Hicks Gahagan – 1954
Stephen Phillips – 1968
Ernest Reuter, Jr. – 1936
Dr. Jay Snell – 1954
Ed White – 1955

1998
Bettye Jayne Birden – 1962
Treba Lilley Marsh – 1967
Nyla Placker Watson – 1972

1999
Lois Gipson Bell – 1972
Dora Bond – 1931
Dr. John R. “Bob” Cook - 1955
Ruth Peebles – 1947
Dr. John Plattenburg II – 1977

2000
Nela Thomas Brown – 1968
Bobbye Ruth Manning Burke – 1951
Frank Henderson – 1975
John S. Holleman – 1965
Frank Hood – 1948
Tommy Snook – 1968
Johnny Walker – 1963

2001
Dan Ellis – 1978
Emma Alice Phillips Tinney – 1959
Tommie Lee Thompson – 1968
Bettye Haynes Washington – 1954

2002
Marion A. Bid Smith – 1969
Martha Ann Wiggins-Watson – 1960
Jeanne Ann Smith-Byrd – 1975
Dennis G. Clifton – 1973

2003
Merdolph Walker – 1941
Colonel Cannon Pritchard  – 1959
Marilyn Julia “Aylor” Hodge – 1953
Ernest Coker Jr. – 1951

2004
Frank Aragon – 1972
James O. Shotwell – 1962

2005
Lorene Stevens – 1924
Margaret Virginia Jones – 1927
Almus Clarke Evans – 1956
James Kenneth Holsberry – 1964

2006
Cherie Pedigo-Wheeland – 1969
Edythe Ann Pratt-Smith – 1942
Sidney Ross-Smith – 1942

2007
Byron Lyons – 1985
Corky Evans – 1977

2008
Dr. Marion Bonner Mitchell – 1946
Jerry Maze – 1977
George (Bruddy) Bass – 1978

2009
Judge Elizabeth Coker – 1985
Dr. Jerry Wood – 1977

2010
Don Wilson Glenn – 1984
Thomas A. Johnson Ed.D. – 1981

2011
Molly Malone Anderson – 1979
James Thomas Murphy – 1938

2012
Ode Thomas Carlisle – 1936
William Lee Hon – 1984

2013
Ellen Moseley May – 1988
Dr. Gregory Lee Maze – 1980

2014
R. Malcolm Jones – 1970
Cary L. “Corky” Cochran – 1964

2015
Patricia Snook – 1964

2016
Florida Henderson Harris – 1974

2017
Greg Davis – 1987

2018
Jared Harrell – 1997

2019
Dr. Robert Long III – 1993

2020
Event suspended due to COVID-19